Sponsor Bağlantılar mirc1
SPONSOR mirc1


Zeki Müren Kimdir


Zeki Müren 1931 yılında Bursa ilimizde doğmuştur. Eğitimini Bursa’da bağlayıp İstanbula gitmiştir. İstanbul Güzel sanatlar Lisesini bitirdikten sonra Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atülyesinden mezuniyet belgesini almıştır.
Muziğe atıldığı yıllarda ( 1945 ) eğpitimini o zamanların meşhur sanatçılarından Agopos Efendi’den ders almıştır. Eğitimini onun yanında geliştirerek Türk Sanat Muzikisi besteleri yapmıştır. Günümüzde hala Zeki Müren hayranlığı vardır.
Müren; yaşadığı sanat hayatında 600den fazla kaset yaparak o yılların rekorunu elindirde bulundurmuştur. Gelişen sesi ile Türkiyeye Türk Sanat Muzikisini sevdiren ender sanatçılardan bir tanesidir.
Zeki Müren 1954yılında Beklenen Şarkı ismiyle; filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği on sekiz filmde daha oynadı. 1955’te de Arena Tiyatrosu’nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da baş roldeki oyuncuydu. Ayrıca ‘Bıldırcın Yağmuru’ isimli bir şiir kitabı da vardır.
Kategori
: Biyografi
Yazar
: Admin
Etiketler
: ,


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR mirc1