Sponsor Bağlantılar mirc1
SPONSOR mirc1


Ali Nazik Kebabı


Kebap uzmanı mısın? Sonra Gaziantep Güneydoğu şehir Favoriler listenize bu klasik Türk kebap yemek ekleyin. Ali Nazik kebabı Türk mutfağının en iyi on kebap yemeklerinden biridir ve bu alanda bölgesel Türk mutfağının iyi bir örneği.

Ne ‘Ali Nazik’?
Peki ‘Ali Nazik’ bu kadar özel kılan nedir? Bu klasik Kuzu Etli yumuşak parçaları ile başlar. Ama bu kadarla da bitmiyor. Haşlanmış kuzu birlikte gergin yoğurt, Yunan yoğurdu benzer ile çırpılmış olan yangın Közlenmiş patlıcan ile yapılmış püre, sıcak bir yatak üstünde sunulmuştur. Bir kez et yerine, üst baharatlı, eritilmiş tereyağı ile servis edilir ve sıcak, (pee-DEH‘)’ pide’ adlı yufka şeritleri ile servis edilir. Daha fazla söze gerek var mı?

Izgara için yeterli ihale kuzu parçalarını kullandığınızda bu yemeğin en iyi yer almaktadır. Eğer iyi kuzu bulmak zor, ya da bir bütçe üzerinde iseniz, ayrıca kıyma ve kuzu ali nazi ‘kıyma kullanarak ya da bir karışım’ daha ekonomik bir versiyonunu yapabilirsiniz.

Bu lezzetli yemeğin adını aldı nasıl iki farklı hikaye var. İlk 16. yüzyıla, Yavuz Sultan Selim’in saltanatı boyunca uzanır. ‘Antep gezisi,’ Gaziantep için kısa, ayrıntılı bir tören ve yerel yemekler bir dizi ile karşılandı. Bunlardan biri lezzetli bir sıcak patlıcan ve yoğurt püre mükemmel ızgara kuzu ile servis edilir. Bu kadar çok yemeği severdi, nazik eli kimin (Eli nazi) sözleri “‘bu yapılan o çıkardı?” Adı, ‘ali Naziler,’ o zamandan beri kalmıştır.

Adı ‘ala’ anlamı ‘güzel’ ve ‘nazik’, ‘yemek demek eski Osmanlı Türk Dili, kabul edildi bu hikaye ikinci bir al.’ Telaffuz etmek daha kolay olduğu yüzyıllar boyunca, bu ‘ali nazi’ döndü. Modern Türkiye ‘nazik’ kibar ‘demek,’ böylece anlamı ‘kibar Ali.’

Ancak bu yemeğin adını aldı, sadece sultanın yüzyıllar önce yaptığı gibi zevk için emin olacaksın. Özellikle patlıcan tapıyorsun.

Ne Gerekir
Patlıcan Ezmesi İçin
4 orta boy Japon patlıcan
Gergin 1 fincan sade, tam yağlı, ya da Yunan yoğurt
2 diş sarımsak
1 tk. tuz
½ Çay kaşığı. karabiber
Et Tepesi
Zemin ½ sterlin/400 gram kuzu eti, ızgara için uygundur, ya da yetersiz ½ yarım kilo dana eti
1 domates
1 tatlı yeşil biber
2 yemek kaşığı. tereyağı
2 yemek kaşığı. bitkisel yağ
1 tk. kırmızı biber ya da domates salçası
1 tk. tuz
½ Çay kaşığı. karabiber
2 veya 3 yemek kaşığı. su
garnitür için doğranmış maydanoz

Bunu Yapmak için nasıl
Patlıcan kızartma için en iyi yolu bir kömür yangın gaz ızgara üzerinde ya. Onları yıkayın, ince bir şiş ya da kürdan ile çeşitli yerlerde her biri pierce. Izgara üzerine yatırın ve kızartma onları bırakın. Yumuşatır iç eti, patlıcan çökecek. Eşit olarak her tarafta yemek için onları açın.
Çeyrek domates ve kesilmiş biber ve patlıcan yanında ızgarada parçaları yatıyordu.Kahverengi gibi onları açın.
Küçük, fasulye büyüklüğünde ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kuzu pirzola. Bir tavada, iki çorba kaşığı yağ eritin. Kuzu yumuşayana kadar kavrulur. Kendi suyu onları serbest bırakın.
Kuzu gibi aşçılar, bitkisel yağ, salça, tuz ve karabiber ekleyin. Kapak pan ve düşük ısı azaltmak. Çok hafifçe yumuşayana kadar kuzu pişmeye bırakılır. Gerekirse su birkaç çay kaşığı eklemeniz gerekebilir.
Patlıcan şimdiye kadar yumuşak olmalıdır. Izgara bunları kaldırmak. Hala sıcakken, aç her patlıcan uzunluğu aşağı bir bıçak çalıştırın. Sıcak, yumuşak eti kepçe için bir kaşık kullanın.
Bir kase sade yoğurt, tuz ve biber karıştırın. Hala sıcakken ali nazi,’ hizmet için patlıcan ve yoğurt karışım ile bir tablanın alt kapak. Üzerine yağ ve tava suyu gezdirip en üstüne bir kaşık et.
İsterseniz daha fazla erimiş tereyağı ekleyebilirsiniz. Izgara biber ve domates parçaları ile tabağı süsleyin. Doğranmış, taze maydanoz bir tutam ile üst serpin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SPONSOR mirc1